مخزن تصفیه آب و طرز کار آن

مخزن تصفیه آب و طرز کار آن

مخزن تصفیه آب یکی از قطعات اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب می‌شود که بدون آن فرایند تصفیه به‌سادگی انجام نخواهد شد. در این مطلب قصد داریم راجع به مخزن تصفیه آب و طرز کار آن بیشتر صحبت کنیم و شما را با روش تعویض آن، روش شستن و تنظیم باد آن صحبت کنیم. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید تا انتها همراه ما باشید.

 

مخزن دستگاه تصفیه آب چگونه کار می‌کند؟

مخزن تصفیه آب و طرز کار آن
مخزن تصفیه آب دارای یک شیر ورود و خروج آب است. این مخزن به‌وسیلهٔ یک شلنگ خانگی با قطر ۴/۱ اینچ به دستگاه متصل می‌شود. آب از طریق همین شلنگ به مخزن وارد می‌شود یا در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد. طرز عملکرد مخزن به شرح زیر است.

ابتدا، زمانی که مخزن خالی است آبی که با کمک فیلتر ممبران تصفیه شده است از شلنگ خارج می‌شود. اگر مسیر شیر تصفیه باز باشد این آب مستقیماً از آن سمت خارج خواهد شد و به داخل مخزن سرازیر نمی‌شود. به طور کلی باید گفت زمانی که مخزن تحت فشار باشد اجازۀ ورود آب را نمی‌دهد.

وقتی شیر برداشت بسته شد آب از فیلتر ممبران به مخزن هدایت می‌شود. وقتی حجم مخزن زیاد شود فشار وارد شده به آب ذخیره شده هم بیشتر می‌شود. وقتی فشار به حد ماکزیمم برسد سوئیچ‌ های پرشر عمل خواهد کرد. وقتی سوئیچ های پرشر فعال شد برق دستگاه تصفیه آب قطع می‌شود و پمپ تصفیه آب از کار می‌افتد. با خاموش‌شدن پمپ تصفیه، تولید آب متوقف می‌شود و فرایند تصفیه به پایان می‌رسد.

چرا این قطعه کاربردی اهمیت دارد

برای پاسخ به این سوال که مخزن تصفیه آب چرا یک قطعۀ کاربردی است باید یک توضیح کوتاه راجع به نحوۀ عملکرد دستگاه تصفیه آب ارائه بدهیم. در فرایند اسمز معکوس از فیلتری به نام ممبران استفاده می‌شود که این فیلتر منافذ بسیار ریزی دارد. وجود این منافذ ریز است که باعث تصفیه آب می‌شود. اما همین موضوع یک مشکل بزرگ را هم به وجود می‌آورد و آن این است که فشار آب خروجی از ممبران بسیار کم است و به همین خاطر اگر مصرف‌کننده بخواهد به شکل مستقیم از آب استفاده کند برای پرکردن یک لیوان باید چند دقیقه منتظر بماند.

اهمیت مخزن تصفیه آب اینجاست که مشخص می‌شود. با کمک این قطعه و پمپ مشکل فشار آب برطرف می‌شود. ساختار مخزن را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول شامل آب تصفیه شده می‌شود و قسمت دوم پر از هوای فشرده است. این ترکیب باعث می‌شود تا فشار آب شیر تخلیه بیشتر شود.

نحوه تنظیم فشار مخزن تصفیه آب

تنظیم فشار و هواگیری مخزن با کمک فشارسنج خانگی انجام می‌شود. برای انجام این کار نیازی نیست که حتماً هواگیری تخصصی صورت بگیرد و حتی با کمک وسایل ابتدایی هم می‌توان این کار را انجام داد. عدد استاندارد فشارسنج زمانی که پمپ تصفیه شروع به کار کرده و آب از مخزن خارج می‌شود عددی بین ۵ تا ۷ psi است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  پیش تصفیه آب چیست

اگر عدد فشارسنج کمتر از حد مجاز و استاندارد باشد باید نسبت به تنظیم فشار مخزن اقدام کرد. برای این کار نیازی به ابزار خاصی نیست. شما با کمک یک تلمبه هم می‌توانید کار تنظیم باد را انجام بدهید. در مورد فشارسنج از این لینک می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نحوه تخلیه مخزن تصفیه آب

تخلیه مخزن به دلایل مختلفی انجام می‌شود. از دلایل معمول برای این کار، شستشوی مخزن و تعویض آن است. برای انجام این کار تنها کافی است که دستگاه را از برق بکشید. بعد از قطع جریان برق شیر خروجی را باز نگه دارید و صبر کنید تا آب مخزن به طور کامل تخلیه شود. به همین سادگی فرایند تخلیه انجام خواهد شد.

نحوه نصب مخزن

یکی دیگر از مسائلی که ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد نحوه نصب مخزن تصفیه آب است؛ اما اگر مراحل را به ترتیب دنبال کنید این فرایند چندان هم مشکل نخواهد بود. نصب و تعویض مخزن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است بدنه یا اتصالات دچار شکستگی و یا تیوپ داخل مخزن خراب شده باشد. در این قسمت روش انجام این کار را به شما آموزش خواهیم داد تا به‌راحتی بتوانید این کار را انجام بدهید.

قبل از هر چیز مطمئن شوید که شیر مخزن فعلی شما بر روی مخزن جدید هم قابل استفاده است. اگر این‌طور نیست به تهیه یک شیر مخزن مناسب اقدام کنید و بعد به سراغ مراحل بعدی بروید
گام دوم این است که شیر ورودی دستگاه را ببندید تا جریان آب قطع شود.
بعد از بستن شیر ورودی نوبت به قطع جریان برق می‌رسد تا خطر برق‌گرفتگی در حین تعویض وجود نداشته باشد.
گام بعدی همان تخلیه مخزن است که در بخش قبلی راجع به آن توضیح دادیم. شیر برداشت را باز بگذارید تا آب باقیمانده مخزن تخلیه شود.
پس از تخلیه، شلنگ ورودی به مخزن را جدا کنید. اگر شیر دارای اتصال فیتینگی است برای این کار کافی است تا ضامن را نگه دارید و شلنگ را بیرون بکشید.

  • شیر مخزن را بچرخانید و آن را باز کنید.
  • شیر مخزن را تفلون بزنید و سپس شیر را روی مخزن جدید ببندید.
  • پس از وصل کردن شیر باید شلنگ را به مخزن متصل کنید.
  • آب ورودی دستگاه را باز کنید و دوشاخه را به برق بزنید.
  • پس از وصل‌شدن جریان برق، شیر مخزن را باز کنید.

روش شستن مخزن تصفیه آب

شستشوی مخزن یک مسئله مهم است چرا که با سلامتی مصرف‌کننده ارتباط مستقیمی دارد. به همین خاطر باید نسبت به شستشو و ضد عفونی کردن این قطعه اقدام کنید. مخزن‌ها جنس‌های مختلفی دارند که رایج‌ترین آنها شامل: استیل، فلز، پلی‌اتیلن و فایبرگلاس می‌شود. با توجه به تنوع متریال سازنده مواد شستشوی مخزن‌های مختلف هم با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  دستگاه تصفیه ی آب خانگی

استفاده از مواد شوینده مناسب نه‌تنها کمک می‌کند تا رسوب گل و لای مخزن از بین برود؛ بلکه طول عمر مخزن را هم بالا می‌برد.

قبل از اینکه شستشوی مخزن را شروع کنید ابتدا باید وسایل مورد نیاز برای این کار را تهیه کنید که راجع به آنها صحبت خواهیم کرد.

اولین چیزی که برای شستشو به آن احتیاج دارید یک محلول ضد عفونی کننده است. محلول‌های ضد عفونی کننده حاوی اسیدسیتریک، هیدروژن پراکسید و اسید نیتریک است که رسوب‌ها را از بین می‌برند. برای نگهداری محلول ضد عفونی به یک سطل و دو قطعه شلنگ یک متری احتیاج دارید. همچنین برای رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامتی توصیه می‌شود حتماً از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید.

عمل شستشو باید هرسال یکبار انجام شود. علی‌رغم این شستشوها اما توصیه می‌شود هر ۳ یا ۴ سال یکبار نسبت به تعویض مخزن دستگاه اقدام کنید. مراحل شستشو به ترتیب زیر است:

  • قبل از هر چیز برق دستگاه را قطع کنید.
  • شیر خروجی را جهت تخلیه آب مخزن باز کنید.
  • حجم مخزن را در نظر بگیرید و این موضوع را مد نظر داشته باشید که هر لیتر آب به اندازۀ یک قاشق چایخوری محلول ضد عفونی نیاز دارد.
  • پس از ترکیب محلول، داخل مخزن را با فشار زیاد پر کنید و این کار را چندین بار انجام بدهید تا فرایند شستشو و ضد عفونی به پایان برسد.

جمع بندی

تا اینجا همۀ موارد کلی در خصوص مخازن دستگاه تصفیه آب را توضیح دادیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

شرکت رزآب صنعت، از بزرگترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، نیمه صنعتی و خانگی و قطعات یدکی آب شیرین کن میباشد . رزآب صنعت با بیش از 10 سال سابقه تخصصی در زمینه افزایش کیفیت آب آشامیدنی و بهره گیری از کارشناسان مجرب و متخصص به ارائه خدمات ارزنده در کنار عرضه دستگاه تصفیه آب پرداخته و شما را در انتخاب یک دستگاه مناسب همراهی خواهد کرد.

پیشنهاد میشود برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب با کارشناسان فروش رزآب صنعت تماس حاصل فرمایید تا طبق نیاز شما گزینه های مناسب معرفی گردیده و بهترین محصولات در اسرع وقت در اختیار شما قرار گیرد. همچنین می توانید از سایت تخصصی ما در زمینه تصفیه آب نیز دیدن کنید. برای مشاهده سایت کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *