دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست؟

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست؟ دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از تکنولوژی اسمز معکوس یا Reverse Osmosis برای تصفیه و شیرین کردن آب استفاده می‌کند. این تکنولوژی ابتدا در نیروی دریایی آمریکا برای شیرین کردن آب به کار گرفته می‌شد؛ اما به مرور در انواع دستگاه تصفیه آب هم مورد استفاده قرار گرفت. در این مطلب راجع به این تکنولوژی و دستگاه‌های صنعتی که برطبق آن ساخته شده‌اند صحبت خواهیم کرد و راجع به این موضوعات توضیح خواهیم داد. با ما همراه شوید تا در این خصوص بیشتر بدانید!

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

دستگاه های صنعتی تصفیه آب سه قسمت کلی دارند: قسمت پیش‌تصفیه، قسمت اسمز معکوس و پس‌تصفیه. هرکدام از این سه بخش یک سری قطعات جزئی را شامل می‌شوند که تمامی آنها در کنار یکدیگر تشکیل دستگاه تصفیه آب صنعتی RO را می‌دهد. در این قسمت هرکدام از این قطعات را با هم بررسی خواهیم کرد.

یک گروه خیلی مهم از قطعات شامل ابزاردقیق می‌شود که گیج، سنسورها، کلیدهای High & Low Presure و امثالهم را شامل می‌شود که از دستگاه محافظت می‌کنند. قطعۀ دیگر فلومتر دیجیتال است که دبی آب را اندازه می‌گیرد. سنسور tds در مسیر خروجی آب قرار می‌گیرد و املاح موجود در آب را اندازه‌گیری می‌کند. قطعۀ High & Low Presure وظیفۀ محافظت از دستگاه را برعهده دارد و کدورت‌سنج عملکرد قسمت پیش‌تصفیه را ارزیابی می‌کند. پمپ فشارقوی یک قطعه حیاتی دیگر است که بعد از ممبران نقش اصلی را ایفا می‌کند. مرکز فرمان یا تابلو برق جایی است که PLC و ROC قرار می‌گیرد؛ همان قطعاتی که کل دستگاه را کنترل می‌کنند.

این موارد فقط تعداد محدودی از قطعات دستگاه هستند که معرفی شدند و به غیر از آنها ده‌ها قطعۀ دیگر هم وجود دارند که هرکدام در جای خود حائز اهمیت هستند.

انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از نظر کاربرد

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست؟ دستگاه تصفیه آب صنعتی RO کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. بسته به نوع این کاربردها شما به دستگاه‌هایی با ظرفیت‌های مختلف و امکانات متفاوت احتیاج دارید که همین باعث ایجاد وجه تمایز در بین مدل‌های مختلف می‌شود. کاربردهای معمول و رایج این دستگاه‌ها را در ادامه می‌خوانید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO در کشاورزی

همه می‌دانند که آبیاری محصولات در کشاورزی اهمیت بسیار زیادی دارد و برای کشت محصول باکیفیت می‌بایست به کیفیت آب نیز توجه داشت. به‌عنوان مثال برای شستشوی محصولات نباید از آب‌های سطحی استفاده کرد و جایگزین کردن آن با آب چاه انتخاب صحیح‌تری خواهد بود. اگر از آب تصفیه برای کشاورزی استفاده کنید محصولات به‌صورت یکنواخت رشد خواهند کرد، همچنین از تحلیل خاک جلوگیری به عمل می‌آید و دیگر لازم نیست از کودهای شیمیایی به مقدار زیاد استفاده کنید.

اهمیت آب تصفیه شده در گلخانه‌ها از آن جهت بالاست که از مسدود شدن نازل‌های آبیاری در آبیاری قطره‌ای جلوگیری می‌کند. همچنین مانع از تغییر رنگ شاخ و برگ گیاهان می‌شود و سطح نمک خاک را کاهش می‌دهد. این از جمله مزایایی است که استفاده از آب تصفیه در کشاورزی دارد و به همین خاطر از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  ضرورت استفاده از آب تصفیه شده در صنعت کشاورزی

دیگ بخار و بویلر

دیگ بخار به‌عنوان دستگاهی که به طور مستقیم با آب سر و کار دارد از نظر راندمان نیز بسته به کیفیت آب ورودی می‌تواند خوب یا بد عمل کند. اگر آب استفاده شده برای دستگاه دارای املاح زیادی باشد این موضوع باعث ایجاد رسوب کلسیم، منیزیم و… در دیوارۀ داخلی دیگ بخار می‌شود. برعکس این موضوع هم صدق می‌کند و اگر شما برای این دستگاه‌ها از آب تصفیه استفاده کنید، دیگ بخار به‌راحتی به دمای مد نظر می‌رسد، بخار با کیفیتی تولید می‌کند و راندمان آن بالا می‌رود.

چنانچه آب مورد استفاده کیفیت لازم را نداشته باشد در این صورت بدنۀ بویلر بیش از حد داغ می‌شود. تولید آب و بخار بی‌کیفیت هم یکی دیگر از نشانه‌های مشکل است و درنهایت باید به افت دما و کاهش راندمان دستگاه اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات می‌بایست نسبت به تهیه دستگاه تصفیه آب صنعتی RO اقدام کرد.

تولید مواد غذایی

درست مثل کشاورزی، در صنعت تولید مواد غذایی هم آب اهمیت ویژه‌ای دارد. فرقی نمی‌کند که در مورد یک کارخانه نوشابه‌سازی یا آب‌معدنی صحبت کنیم یا پخت و پز و کنسرو، مرغداری، پرورش ماهی و… در هر صورت شما نیاز به آب تصفیه و تمیز برای انجام هر یک از این فعالیت‌ها دارید.

در مناطقی که کیفیت آب در سطح مطلوبی نیست و مشکل کمبود منابع آب وجود دارد حتی ایستگاه‌هایی جهت تصفیه آب ایجاد شده که در آن‌ها می‌توانید آب تصفیه شده و سالم را خریداری کنید. این نکته را در نظر بگیرید که بخش مواد غذایی به طور مستقیم با سلامت افراد ارتباط دارد و در نتیجه باید نسبت به آن حساسیت بیشتری به خرج داد.

داروسازی

کیفیت آب در صنایع داروسازی یک موضوع حساس دیگر است که عدم توجه به آن می‌تواند سلامتی افراد را به خطر بیندازد. از آب خالص مورد نیاز برای تزریقات تا آب مورد نیاز جهت ترکیب با مواد آلی، شیمیایی و گیاهی مورد استفاده در صنعت داروسازی، همۀ این موارد به انجام محاسبات دقیق و خرید دستگاه تصفیه آب مناسب احتیاج دارد.

چند نمونه آب پراستفاده در داروسازی شامل: WFI (برای تزریقات)، PW (آب خالص) و HPW (فوق خالص) می‌شود. برای اینکه فراینده تصفیه به بهترین شکل ممکن انجام شود علاوه بر پاکسازی به روش RO از رزین هم برای تصفیه استفاده می‌شود تا تمامی املاح و یون‌های باقیمانده حذف شوند. واحد دارویی آمریکا یا همان USP پارامترهای مهم برای آب مورد استفاده در صنایع داروسازی را مشخص کرده است که شامل چند مورد می‌شود. اولین مورد PH آب است که اهمیت دارد و دومین فاکتور شامل میزان سموم و باکتری‌های موجود می‌شود. سومین مورد مهم دمای آب است و فاکتور آخر هدایت الکتریکی آب ورودی یا همان EC است.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  فناوری های جدید در تصفیه آب صنعتی

نساجی

کارخانه‌های نساجی هم در جای خود به آب تصفیه نیاز دارند. وجود آب با املاح معدنی زیاد نظیر آهن، آلومینیوم، منیزیم و کلسیم باعث می‌شود تا لکه‌هایی روی پارچه ایجاد شود و کیفیت تولیدات کارخانه پایین بیاید. وجود این املاح همچنین فرایند شستشو را دچار اختلال می‌کند و باعث می‌شود که برای انجام شستشو نیاز به مقدار صابون بیشتری داشته باشید.

مواردی که تا اینجا از آنها نام بردیم تنها صنایعی نیستند که نیاز به آب تصفیه دارند و مسلماً بسیاری دیگر از صنایع هم برای عملکرد بهتر نیازمند دستگاه‌های تصفیه هستند؛ اما برای مشخص شدن اهمیت این موضوع ذکر همین موارد محدود کفایت می‌کند.

بیمارستان‌ها

یکی دیگر از محل‌هایی که وجود دستگاه تصفیه آب صنعتی RO در آن اهمیت اساسی دارد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. در این فضا از آنجایی که مسئلۀ سلامت بیماران مطرح است در نتیجه باید در خصوص تهیه آب سالم و تصفیه شده حساسیت بیشتری به خرج داد. به غیر از آب آشامیدنی مورد نیاز پرسنل و بیماران در مراکز درمانی باید به نیازهای بخش آزمایشگاه نیز توجه کرد. این قسمت از مراکز درمانی به خاطر دقت کار و کاهش درصد خطای نتایج نیاز به آب خالص و تصفیه شده دارند.

آب شیرین کن دریایی

همان‌طور که گفتیم از تکنولوژی اسمز معکوس ابتدا توسط نیروی دریایی آمریکا استفاده شددستگاه تصفیه آب صنعتی RO بیش از هر چیز برای شیرین کردن آب دریا کاربرد دارد. از این دستگاه برای کاهش میزان املاح و میزان شوری آب استفاده می‌شود. یک موضوع بسیار مهم در چنین شرایطی حذف آلاینده‌های معلق در آب دریا و آبزیان موجود در آب است. به همین خاطر فیلتر ممبران در این نوع دستگاه ها زود به زود احیا می‌شوند.

 

شرکت رزآب صنعت، از بزرگترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، نیمه صنعتی و خانگی و قطعات یدکی آب شیرین کن میباشد . رزآب صنعت با بیش از 10 سال سابقه تخصصی در زمینه افزایش کیفیت آب آشامیدنی و بهره گیری از کارشناسان مجرب و متخصص به ارائه خدمات ارزنده در کنار عرضه دستگاه تصفیه آب پرداخته و شما را در انتخاب یک دستگاه مناسب همراهی خواهد کرد.

پیشنهاد میشود برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب با کارشناسان فروش رزآب صنعت تماس حاصل فرمایید تا طبق نیاز شما گزینه های مناسب معرفی گردیده و بهترین محصولات در اسرع وقت در اختیار شما قرار گیرد. همچنین می توانید از سایت تخصصی ما در زمینه تصفیه آب نیز دیدن کنید. برای مشاهده سایت کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *