نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی و تفاوت آن با مدل خانگی یکی از سؤالاتی که در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب مطرح می‌شود. در این مطلب قصد داریم راجع به نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صحبت و شما را با کاربردها و ویژگی‌های این دستگاه بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا درباره این موضوع بیشتر بدانید!

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

درست مثل سایر دستگاه‌های تصفیه این مدل دستگاه‌ها نیز کار تصفیه را انجام می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید آب تصفیه چه برای مصرف و چه برای مصارف تولیدی در مقایسه با آب لوله‌کشی بهتر است. دستگاه‌های صنعتی از تکنولوژی‌های متفاوتی برای تصفیه استفاده می‌کنند؛ برخی از این سیستم‌ها عبارت‌اند از:

  • سیستم تصفیه آب خام
  • تصفیه آب Boiler feed
  • برج خنک‌کننده
  • تصفیه آب فاضلاب

تکنولوژی به کار رفته در هر یک از این موارد با توجه به آلاینده‌هایی که وجود دارد متفاوت است. بعضی از فناوری‌های به کار رفته را شما در دستگاه های تصفیه آب خانگی هم مشاهده می‌کنید؛ اما مواردی هم وجود دارند که فقط در مدل‌های صنعتی به چشم می‌خورند.

نحوه عملکرد دستگاه‌های مخصوص تصفیه آب خام

قبل از اینکه راجع به نحوه عملکرد این نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی صحبت کنیم باید ببینیم که “آب خام” دقیقاً چه چیزی است. اصطلاح آب خام به طور کلی به‌تمامی منابع طبیعی آب در محیط زیست اطلاق می‌شود از جمله: آب باران، منابع زیرزمینی، چاه‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها.

در سیستم‌های تصفیه آب خام معمولاً آب از یک رنده فلزی یا صفحه توری عبور می‌کند تا اجسام بزرگ قادر به ورود به سیستم نباشند. سپس فرایند شفاف‌سازی آغاز می‌شود. در فرایند شفاف‌سازی جامدات معلق حذف می‌شوند. نقطه شروع شفاف‌سازی، انعقاد است که در طی آن ذرات روی هم جمع و سپس ته‌نشین می‌شوند. پس از مرحله شفاف‌سازی نوبت به ضد عفونی می‌رسد. در این مرحله گندزدایی با استفاده از مواد شیمیایی نظیر کلر یا موارد فیزیکی نظیر UV و گرما انجام می‌شود.

گام بعدی شامل فرایند نرم کردن می‌شود که اغلب با نرم‌کننده آهک انجام می‌شود. در این مرحله مواد معدنی باعث کاهش میزان سختی آب می‌شوند. تبادل یونی قدم بعدی است که در برخی از دستگاه‌ها وجود دارد و باعث حذف سختی می‌شود. در انتها نوبت به توزیع می‌رسد و آب با کمک پمپ به سمت تأسیسات دیگر هدایت می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی Boiler Feed

سیستم‌های Boiler Feed با این هدف به کار گرفته می‌شوند که از اجزا و لوله‌های بویلر در برابر آسیب‌های ناشی از آلاینده‌های موجود در دیگ بخار محافظت شود. این آلاینده‌ها می‌تواند شامل جامدات محلول و معلق، مواد آلی نظیر آهن، مس، آلومینیوم و… باشد. بدون انجام تصفیه امکان دارد که دیگ دچار خوردگی یا رسوب شود که این امر منجر به توقف فعالیت کارخانه، افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  کاربرد اسمز معکوس در تصفیه آب

طرز کار این دستگاه‌ها به این صورت است که ناخالصی‌های مضر را قبل از ورود آب به دیگ حذف می‌کنند. در قدم اول فیلتراسیون آب انجام می‌شود که رسوب و مواد آلی را فیلتر می‌کند. گام بعدی نرم کردن است که با کمک رزین های کاتیون صورت می‌گیرد. فرایند اسمز معکوس یا RO معمولاً برای بویلر فید استفاده نمی‌شود؛ اما می‌تواند برای حذف برخی از آلاینده‌ها مفید باشد. هوازدایی یا گاززدایی و جلادادن مراحل بعدی هستند و در آخر توزیع آب به دیگ بخار انجام می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی برج خنک کننده

این سیستم‌ها نیز با هدف تصفیه آب برج خنک‌کننده از آلاینده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلاینده‌های رایج برج خنک‌کننده شامل کلریدها، سختی، آهن، مواد بیولوژیکی، سولفات‌ها و… می‌شود. این آلاینده‌ها نیز درست مثل آلاینده‌های دیگ بخار در صورت عدم تصفیه باعث پوسته‌پوسته شدن، خوردگی و رسوب‌گیری می‌شوند که در نهایت می‌تواند باعث توقف کارخانه و افزایش هزینه‌های تعمیرات شود.

مراحل تصفیه در این دستگاه‌ها نیز تا حد زیادی شبیه به دستگاه تصفیه آب دیگ بخار است. آب موجود در برج خنک‌کننده در اثر تبخیر از بین می‌رود و برای جایگزین‌کردن آن می‌توان از منابع مختلفی مثل رودخانه، چاه، فاضلاب کارخانه‌های بازیافتی و آب شهری استفاده کرد. مسئلۀ مهم این است که تمامی این آب‌ها نیاز به فیلتراسیون و تصفیه دارند و برای انجام این کار نیاز به خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دارید.

به طور کلی سیستم‌های برج خنک کننده (Cooling Tower) کار تبدیل انرژی را انجام می‌دهند و برای سایر ماشین آلات صنعتی آب خنک تولید می‌کنند. باید در نظر بگیرید که آب هنگامیکه از تصفیه خانه آب به سمت مناطق مصرفی منتقل می‌شود حاوی مقادیری نمک نظیر کلسیم و منگنز است. وظیفۀ تصفیه کننده های برج خنک کننده این است که این مواد را از آب حذف و از ایجاد رسوب جلوگیری کنند.

برج‌های خنک کننده انواع مختلفی دارند. بزرگترین آنها که به شکل سازه‌های بتنی هذلولی شکل هستند را اغلب در نیروگاه های برق می‌بینید. مدل‌های کوچک‌تر آنها در مجتمع‌های مسکونی، تجاری و منازل شخصی تعبیه می‌شوند.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی فاضلاب

 

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  آب شیرین کن چیست؟

آب‌های آلوده فاضلاب شهری و صنعتی قبل از اینکه وارد محیط‌ زیست شونده یا به تأسیسات تصفیه شهری منتقل شوند نیاز به یک فیلتراسیون دقیق دارند. اهمیت تصفیه و پاک‌سازی فاضلاب موضوعی است که هیچ‌کس نمی‌تواند منکر آن بشود. به‌خصوص در مورد فاضلاب‌های صنعتی که حاوی مواد شیمیایی بسیار خطرناکی هستند. طبق آمارهای ارائه شده در این لینک از ویکیپدیا ۹۹% آب خالص پس از تصفیه به فاضلاب تبدیل می‌شود.

دستگاه‌های صنعتی تصفیه فاضلاب این وظیفه را برعهده دارنده که تمام آلودگی‌های خطرناک موجود در آب را پیش از اینکه وارد محیط ‌زیست شود از بین ببرند. بسته به نوع این آلاینده‌ها از تکنولوژی‌های متفاوتی برای فیلتراسیون استفاده می‌شود؛ اما یک سر موارد کلی در مورد نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی تمامی این دستگاه‌ها به چشم می‌خورد که شامل مراحل زیر است:

۱-شفاف‌سازی؛ که در طی آن هرگونه مواد و ذرات موجود در آب ته‌نشین و حذف می‌شود.

۲-ضد عفونی کردن و حذف عوامل بیماری‌زا نظیر باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها که ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی یا حتی مرگ شوند.

۳-نرم کردن آب و کاهش میزان مواد معدنی و سولفات‌ها.

۴-گام چهارم شامل برخی فرایندهای خاص می‌شود که برخی فلزات و مواد آلی را جهت بازیافت فیلتر می‌کند.

۵-پس از انجام تمامی این مراحل نوبت به توزیع می‌رسد تا آب تصفیه شده به تأسیسات یا محیط زیست منتقل شود.

دستگاه تصفیه آب صنعتی را از کجا خریداری کنیم؟
با توجه به اهمیت فیلتراسیون آب در صنایع مختلف که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم باید هنگام خرید این دسته از محصولات نهایت دقت را به خرج بدهید و محصولی را خریداری کنید که از هر نظر باکیفیت و ممتاز باشد.

شرکت رزآب صنعت، از بزرگترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، نیمه صنعتی و خانگی و قطعات یدکی آب شیرین کن میباشد . رزآب صنعت با بیش از 10 سال سابقه تخصصی در زمینه افزایش کیفیت آب آشامیدنی و بهره گیری از کارشناسان مجرب و متخصص به ارائه خدمات ارزنده در کنار عرضه دستگاه تصفیه آب پرداخته و شما را در انتخاب یک دستگاه مناسب همراهی خواهد کرد.

پیشنهاد میشود برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب با کارشناسان فروش رزآب صنعت تماس حاصل فرمایید تا طبق نیاز شما گزینه های مناسب معرفی گردیده و بهترین محصولات در اسرع وقت در اختیار شما قرار گیرد. همچنین می توانید از سایت تخصصی ما در زمینه تصفیه آب نیز دیدن کنید. برای مشاهده سایت کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *