دستگاه تصفیه نیمه صنعتی

دستگاه تصفیه نیمه صنعتی

 

به دستگاهی گفته می شود که، برای تصفیه آب از مراحل و فیلترهای مختلف استفاده می کند. ظرفیت دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی از 200 گالن شروع شده و شامل ظرفیت های پرکاربرد 400، 800، 1600 گالن و … می باشد.

اگر به آب تصفیه شده برای کاربردی نیاز دارید که، ظرفیتی بیش از تصفیه آب خانگی و کمتر از دستگاه های تصفیه آب صنعتی یعنی حدود 5000 لیتر در شبانه روز یا بیش تر نیاز دارد، می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید.

در رستوران ها، کافی شاپ ها، کارگاه های کوچک و مواردی از این قبیل، بهترین انتخاب برای تامین آب تصفیه شده برای مصارف مختلف از جمله مصارف شرب استفاده از ظرفیت مناسب دستگاه تصفیه آب صنعتی است.

در این دستگاه ها از فیلترهای الیافی و کربنی در بخش پیش تصفیه استفاده می شود که، آب را برای ورود به فیلترهای ممبران آماده می کنند. بعد از اجرای فرایند اسمز معکوس و حذف حداکثری آلاینده های آب، می توان از مخزن برای ذخیره آب دستگاه استفاده کرد.

در صورت نصب مخزن نیز از فیلتر پست کربن برای جلوگیری از بوی ناشی از ماندن طولانی مدت آب در مخزن دستگاه استفاده می شود.

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی برای تصفیه آب به روش اسمز معکوس زمانی که حجم آبی بیش از مصارف خانگی و کمتر از مصارف صنعتی مورد نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی اسمز معکوس با فناوری بسیار دقیق و کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب، باعث شد تا آب با کیفیت استاندارد در دسترس عده زیادی از افراد قرار بگیرد.

در ساختار دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی از فیلترهای مختلفی برای افزایش سطح کیفی و در مواردی خواص پزشکی آب استفاده می شود.

انواع دستگاه های تصفیه آب بر اساس ظرفیت شامل دستگاه تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی می شوند. در ادامه به بررسی دقیق تر دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی می پردازیم.

در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی از روش و فناوری اسمز معکوس استفاده می شود که توانایی حذف آلاینده های موجود در آب را با دقت بالای 99 درصد دارد، این موضوع باعث شده تا سطح کیفی آب خروجی بسیار بالا و در محدوده استاندارد قرار بگیرد.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  تجهیزات در تصفیه آب نیمه صنعتی

کاربردهای دستگاه نیمه صنعتی در صنایع مختلف و شامل موارد زیر است:

1. رستوران و کافی شاپ ها

2. شرکت ها و ساختمان های اداری

3. کارگاه و کارخانجات برای تصفیه آب کارکنان

4. آزمایشگاه، بیمارستان ها و صنایع دارویی

5. دستگاه های یخ ساز

6. کارواش ها

7. صنایع غذایی و نوشیدنی

8. استفاده در منازل و ساختمان هایی که نیاز به تصفیه آب برای کل ساختمان را دارند.

 

کاربردهای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

پیش تر کاربردهای دستگاه نیمه صنعتی مختصرا گفته شد اما در ادامه به بررسی کاربردهای آن به صورت دقیق تر می پردازیم.

این دستگاه ها به دلیل ظرفیت بالایی که دارند، در ساختمان های ادرای، مراکز تجاری، کارگاه و کارخانجات، آزمایشگاه ها، بیمارستان، صنایع دارویی، کارواش ها و… مورد استفاده قرار می گیرند.

اما مهم ترین کاربرد این دستگاه ها برای تصفیه آب در رستوران و هتل هاست. در این صورت آب پیش از ورود به ساختمان با استفاده از دستگاه  تصفیه شده و دارای تمام کیفیت های لازم برای استفاده است.

کیفیت آب خروجی دستگاه مهم ترین موردی است که برای خرید دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی در مواردی مثل صنایع غذایی، بیمارستان ها، رستوران و هتل باید در نظر گرفت.

 

همان طور که گفته شد در سیستم تصفیه آب نیمه صنعتی از فناوری اسمز معکوس برای حذف آلاینده های موجود در آب استفاده می شود.

ممبران اصلی ترین فیلتر در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی با سیستم فیلتراسیون اسمز معکوس است، این فیلتر توانایی حذف آلاینده های آب را با دقت بسیار بالا دارد.

در ساختار فیلتر ممبران، از غشای نیمه تراوا استفاده شده و از پلی آمید ساخته می شود. نحوه تصفیه آب فیلتر ممبران به این صورت است که آب با استفاده از پمپ به فیلتر وارد شده و غشای نیمه تراوا مانع از عبور آلاینده های موجود در آب می شود.

علاوه بر این فیلترهای ممبران توانایی بسیار مطلوبی را برای کاهش سختی آب دارند و تمام آلاینده های موجود در آب را با ظرفیت بسیار مناسبی از بین می برند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  تصفیه آب نیمه صنعتی چیست

فیلتر ممبران با ظرفیت های متفاوتی در بازار تصفیه آب موجود است، که هر کدام کاربردهای متفاوتی را برای قرارگیری در دستگاه های تصفیه آب مختلف دارند.

فیلترهای ممبران دستگاه نیمه صنعتی معمولا دارای ظرفیت 100 گالن هستند، بنابراین بسته به ظرفیت دستگاه و موارد استفاده از تعداهای بیشتری فیلتر ممبران استفاده می شود.

اما نهایت ظرفیت دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی 800 گالن است که در آن از دو فیلتر ممبران با ظرفیت تصفیه 400 گالن استفاده می شود.

طول عمر فیلتر ممبران  معمولا به اندازه 2 سال است، اما این مدت زمان می تواند تحت تاثیر عوامل زیر تغییر کند:

1. میزان مصرف آب: همان طور که گفته شد ظرفیت و میزان تصفیه آب فیلترهای ممبران کاملا مشخص است، بنابراین اگر میزان آب مصرفی بسیار بیشتر از این مقدار باشد طول عمر فیلتر ممبران کوتاه می شود.

2. کیفیت فیلترهای پیش تصفیه: اگر فیلترهای پیش تصفیه کیفیت خوبی نداشه باشند، عملکرد مناسبی برای حذف آلاینده های موجود در آب ندارد و این موضوع باعث ورود ذرات آلاینده های موجود در آب به فیلتر ممبران می شود و طول عمر آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

3. کیفیت پمپ : اگر پمپ های دستگاه نیمه صنعتی کیفیت مناسبی نداشته باشند، فشار آب را برای حذف آلاینده ها در فیلتر ممبران ایجاد نمی کنند. این موضوع طول عمر فیلتر ممبران را تا حد زیادی کاهش می دهد.

4. میزان کلر موجود در آب: فیلترهای ممبران از پلی آمید ساخته می شوند، که ماده کاملا حساسی در برابر کلر است. بنابراین اگر کلر توسط فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب حذف نشود، با ورود به فیلتر ممبران باعث اکسایش و کاهش طول عمر آن می شود.

5. کیفیت فیلتر ممبران: ممبران ها اصلی ترین واحد تصفیه آب در دستگاه  با روش اسمز معکوس هستند و اگر کیفیت مناسبی داشته باشند توانایی مناسبی برای حذف آلاینده های موجود در آب و در کنار این طول عمر بالایی دارند.

6. میزان سختی آب: اگر میزان سختی آب بسیار بیشتر از محدوده استاندارد باشد، طول عمر فیلتر ممبران کاهش پیدا می کند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *