روش تصفیه هوازی فاضلاب

روش تصفیه هوازی فاضلاب

برای طراحی انواع پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا باید نوع روش و فرایند تصفیه فاضلاب را تعیین بکنیم. روش های تصفیه فاضلاب شامل فرایند هوازی و بی هوازی می شود. با استفاده از تعیین نوع فاضلاب، مقدار فاضلاب و ظرفیت پکیج، می توان نوع پکیج تصفیه فاضلاب و روش تصفیه فاضلاب را تعیین کرد. در شرکت آب سازه از روش هایی مانند EAAS، MBBR، MBR، IFAS و A2O برای پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می شود. در ادامه به طور خلاصه هر کدام توضیحاتی داده ایم.

فرایند تصفیه هوازی فاضلاب چیست؟

در فرایند تصفیه هوازی فاضلاب با استفاده از سیستم هوادهی همچون دیفیوزر و بلوئر، اکسیژن مورد نیاز برای تغذیه میکروارگانیسم های فاضلاب تامین می شود. با استفاده از این باکتری ها، می توان مواد آلی موجود در فاضلاب را با راندمان بسیار بالا حذف کرد. روش های تصفیه هوازی بسیار زیادی وجود دارد که با توجه به نوع فاضلاب، برای پکیج تصفیه فاضلاب انتخاب می شوند. در ادامه به برخی از این فرایندهای تصفیه هوازی اشاره کرده ایم. از مهمترین این روش ها، روش EAAS، A2O، MBBR، IFAS و …. می باشد.

فرایند تصفیه هوادهی گسترده (EAAS)

فرایند تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده (EAAS) یا لجن فعال یکی از پر کاربرد ترین روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش هوازی است. در این روش میکروارگانیسم‌های رشد معلق برای مواد تجزیه پذیر استفاده می‌شوند. هوادهی، اختلاط هوا و مایع، وسیله ای است، که برای سرعت بخشیدن به واکنش های درگیر در این روش مورد استفاده قرار می­گیرد. سیستم هوادهی گسترده شامل فرایند ته نشینی اولیه، هوادهی با کمک بلوئر و دیفیوزر، زلال سازی، ضدعفونی کننده با دستگاه کلریناتور و واحد دفع لجن می شود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  فیلتراسیون تصفیه آب

فرایند تصفیه هوازی MBBR بستر متحرک

بیوراکتور بستر متحرک (MBBR) یکی از زیر مجموعه های فرایند لجن فعال است که از روش های هوازی تصفیه فاضلاب به شمار می رود. اگر “بخش عمده” بار آلودگی باید دفع شود (به عنوان وسیله ای برای کاهش هزینه) یا اگر مقررات تخلیه قابل اجرا به اندازه کافی سختگیرانه نباشد، می­توان از این روش استفاده کرد. با استفاده از این روش می­توان راه حل های پیشرفته تصفیه فاضلاب را برای بازارهای صنعتی و شهری ارائه داد. این راه حل ها به طور قابل توجهی ظرفیت و کارایی تصفیه خانه های فاضلاب موجود را افزایش می دهد. این روش امکان دستیابی به نتایج بازدهی خوب از دفع با مصرف کم انرژی را فراهم می‌کند. این فرآیند برای حذف مواد آلی و نیتریفیکاسیون استفاده می شود.

سیستم Moving Bed Biofilm Reactor (MBBR) یکی از روش های نوین تصفیه فاضلاب است که در واقع فرایند بهبود یافته فرایند لجن فعال است. در این فرایند میکرواورگانیسم های تجزیه کننده به پکینگ مدیا موجود در فاضلاب می چسبند. این مدیا ها در فاضلاب در واقع یک نوع فرایند رشد چسبنده را درون راکتور لجن فعال به وجود می آورند. بیوفیلم روی سطح مدیا رشد کرده و همراه با فاضلاب درون مخزن جابجا می شود و زیست توده به وجود می آید بیومدیا توسط هوادهی کارآمد به وسیله دیفیوزر ها درون فاضلاب معلق هستند و یک مکان مناسب برای زیست توده به وجود می آورند. این زیست توده درون مخزن باقی می ماند و با لجن ته نشین شده خارج نمی شود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  فرآیند تصفیه آب صنعتی

فرایند تصفیه هوازی به روش A2O

از این روش هنگامی که غلظت فسفر و نیتروژن درون فاضلاب زیاد باشد استفاده می شود بنابراین از این روش بیشتر در تصفیه فاضلاب های صنعتی استفاده می شود. این روش ترکیبی از روش های هوازی، بی هوازی و غیر هوازی است. در این روش ابتدا فاضلاب وارد مخزن بی هوازی شده تا نیتریفیکاسیون و حذف ترکیبات نیتروژن دار صورت پذیرد. سپس فاضلاب وارد مرحله غیر هوازی شده که در آب غلظت اکسیژن به شدت کاهش می یابد و در نهایت در مرحله هوازی توسط فرایند دی نیتریفیکاسیون فقط گاز نیتروژن باقی می ماند.

شرکت رزآب صنعت، از بزرگترین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، نیمه صنعتی و خانگی و قطعات یدکی آب شیرین کن میباشد . رزآب صنعت با بیش از 10 سال سابقه تخصصی در زمینه افزایش کیفیت آب آشامیدنی و بهره گیری از کارشناسان مجرب و متخصص به ارائه خدمات ارزنده در کنار عرضه دستگاه تصفیه آب پرداخته و شما را در انتخاب یک دستگاه مناسب همراهی خواهد کرد.

پیشنهاد میشود برای انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب با کارشناسان فروش رزآب صنعت تماس حاصل فرمایید تا طبق نیاز شما گزینه های مناسب معرفی گردیده و بهترین محصولات در اسرع وقت در اختیار شما قرار گیرد. همچنین می توانید از سایت تخصصی ما در زمینه تصفیه آب نیز دیدن کنید. برای مشاهده سایت کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *